Tuvalet Neden Tıkanır ?

Tıkalı tuvalet sorunlarının bir çok nedeni olabilir. Bazen tuvaleti bir çöp kutusu gibi kullanıyor ve içine gelişi güzel fazla miktardaki tuvalet kağıtları, çocuk bezleri, hijyenik kadın petleri, temizlik bezleri, saç veya izmarit gibi çöp birikintileri atıyoruz ve bu durumda tıkanmaya sebebiyet verebiliyoruz. Hatta küçük çocukların atabileceği oyuncaklar bile zamanla tıkanmaya sebep olabiliyor.

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Gider ?

Bu gibi durumlarda öncelikle panik yapmamak gerekir. Aşağıda size liste halinde verdiğimiz uygulamaları denemeniz gerekir.

Öncelikle ellerinize eldiven takıp uzun kollu bir kıyafeti tercih etmeniz gerekir. Tıkalı tuvaleti açmak için yapılması gereken ilk şey sadece bir kere sifonu çekmek ya da bir kova dolusu suyu bir kerede boşaltmaktır. Sifonu çektikten ya da suyu döktükten sonra dikkat etmeniz gereken husus, tuvaletin hangi hızla aktığıdır. Eğer tuvaletteki su hızlıca akıp gidiyorsa tıkanıklık yakın mesafede demektir, eğer bir süre sonra yavaş akmaya başlıyorsa tıkanıklık daha uzak bir mesafede demektir. Bu işlemden sonra takip edebileceğiniz adımlar ise şunlardır.

Tıkalı tuvalet nasıl açılır

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır ?

 • Tuvalet tıkanıklığını açmak için ilk olarak ihtiyaç duyacağınız alet sağlam ve kaliteli bir tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanırken klozetin ya da tuvaletin içinde su olup olmadığını kontrol edin. Pompanın iyi çalışması için tuvalette su olması gereklidir.
 • Eğer klozet ya da tuvaletteki tıkanıklık daha uzak bir mesafede ise, öncelikle ince tel elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Ve daha sonra askıyı klozetin ya da tuvaletin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin ve tıkanıklığın olduğu yeri tespit edip açmaya çalışın.
 • Eğer yaptığınız işlem ile açılmadı ise ve doğal yöntemlerle açmayı tercih ediyorsanız, 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Dökmüş olduğunuz bu karışımı yaklaşık 2 ya da 3 saat kadar bekletin. Burada hatırlamanız gereken tek konu, sirke ve karbonat karışımının sadece organik cisimlerin yaptığı tıkanıklıkta erimesini sağlayarak açılmasını gerçekleştirmesi olacaktır. Hala açılmadı mı?
 • Peki, o zaman son çare olarak kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Kimyasal açıcılar yöntemi, tuvalet kağıdı, hijyenik pet, saç ve izmarit kalıntılarını eritmekte etkili olacaktır. Yalnız kimyasal tuvalet açıcıyı birkaç saat ya da bir gece boyunca klozetin ya da tuvaletin içinde bekletmelisiniz. Bu süre boyunca tuvalet kesinlikle kullanılmamalıdır ayrıca tuvalet açıcının çıkardığı koku ve hava kesinlikle solunmamalıdır. Eğer tuvaletiniz hala açılmadı ise sorun sandığınızdan daha büyük demektir. Bu durumda ise bu işi yapan uzman bir kişiden destek almanız gerekiyor.

Evde tıkalı tuvalet açmak için yapılması gerekenler

Yapmanız gereken ilk şey sadece bir kez sifonu çekmektir. Sifonu çektikten sona dikkat etmeniz gereken husus, tuvalet hangi hızla geri dolduğu dur. Eğer tuvalet hızlıca geri doluyorsa tıkanıklık yakın mesafede, eğer yavaş doluyor ise tıkanıklık daha uzak bir mesafede demektir. Bu işlemden sonra takip edebileceğiniz adımlar

Pompa ile klozet açma

 1. Tuvalet tıkanıklığını açmak için ilk olarak ihtiyacınız olan araç tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanmadan önce klozetin içinde su olduğundan emin olun. Pompanın çalışması için tuvalette su olması gereklidir. Uygun pompa seçin. Görselde ki gibi pompayı doğru şekilde (önemli)  klozete yerleştirin  ve pompalayın su gitmeye başladıysa sifonu çekin.

Demir elbise askısı ile tıkalı tuvalet açma

Tıkanıklık uzak bir mesafede ise, ince tel kullanmalısınız. Elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Daha sonra teli klozetin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin. Tıkalı bölgeyi bulup açın, klozet açıldığından eminseniz sifonu çekin.

Kimyasal ve Doğal yöntemlerle tıkalı tuvalet gideri açma

Doğal yöntemlerle tuvalet gideri açma, 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Bu karışımı yaklaşık 1 ya da 2 saat kadar bekletin. Burada unutulmaması gereken husus. Sirke ve karbonat karışımının sadece organik cisimleri eritecektir. Birde kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem kullanılan markaya göre değişiklik gösterir Güvenliğiniz için gider açma kimyasalı paket üzerindeki prosedürü uygulayınız.

tıkalı tuvalet açma doğal yöntem

Lavabo açma sustası (Teli)

Diğer bir yöntem lavabo açma sustası kullanmaktır. Bu tel robot adı verilen gider açma makinesinin bir nevi manuel ve küçültülmüş halidir. Bu helezon yayı resimdeki gibi klozet içerisine sürün ve tıkandığı noktada yayı çevirmeye başlayın. Tel sıkışma yaptığı zaman tersine çevirerek telin rahatlamasını sağlayın. Suyun çekmeye başlamasının ardından sifonu çekerek kalan atıkları gitmesini sağlayın.

Tıkalı gider açma fiyatları

Tuvalet Tıkanıklığı Neden Olur?

Tuvalet tıkanıklıklarının büyük bir çoğunluğu kullanıcı hatalarından kaynaklıdır. Bunun ile birlikte ustaların yapabileceği hatalardan dolayı da tıkanıklıklar oluşabilir.

 • Tuvalet ve klozetlere atılan yabancı cisimler tıkanıklığın başlıca sebepleridir.
 • Tuvaletlere atılan tuvalet kağıtları ilk sırayı almaktadır. Tuvalet kağıtlarının bir kısmı kalitesiz olduklarından dolayı suda erimezler. Erimeyen tuvalet kağıtları dirsek adı verilen boruların dönüş yerinde birikerek tıkanıklıklara neden olurlar.
 • Tuvaletleri tıkayan bir başka yabancı madde ise hijyenik kadın pedleridir.
 • Tuvalet tıkanıklıkları incelendiğinde tuvalet tıkanıklığına tuvalet fırçalarının başının sebep olduğu da görülmüştür.
 • Çocukların tuvaletlere atmış olduğu oyuncaklar da tıkanıklıklara neden olur.
 • Tuvaletlere atılan küçük şampuan kutuları da tıkanıklıklara neden olur.
 • Kalıp halinde tuvaletlere atılan sabunlar da tıkanıklıklara neden olur.
 • Gider borularındaki eğim yetersizliği nedeni neden olur.

Tuvalet giderlerine yabancı cisim atılmazsa tıkanıklık büyük bir ihtimalle oluşmaz. Bu tuvalet tıkanığı sorunu yaşanmaz. Bu gibi durumlarda genellikle evlerde basit yöntemlere başvururuz. Ancak bu yöntemler sorunu geçici olarak çözer ve genellikle bu yöntemler etkisizdir.

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır ?

Tıkalı tuvaletlerin açılması için kurumsal firmalar kolaylıklar sunmaktadır. Firmamız gider açma robotu kullanarak sorunları kökünden çözmektedirler.

Kamera ile Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Sorunun cevabı için, kameralı tuvalet tıkanıklığı açan profesyonel bir firma ile iletişime geçmekten gelir. Kameralı görüntüleme sistemleri ile tuvaletin neden tıkandığı ve tıkanıklığın açılmasından sonra ise kontroller yapılmaktadır. 

 • Adresinize gelen uzman ekip öncelikle kameralı görüntüleme cihazını hazırlar.
 • Tıkalı tuvaletin giriş kısmından tuvalet giderine konulur
 • Kamera boru içinde ilerlerken görüntüleri kameraya aktarır. Görüntüler kayıt altına alınır.
 • Daha sonra ekrandaki görüntüleri inceleyen konusunda uzman ustalar tıkanıklığa neden olan şeyi tespit ederler.
 • Tıkanıklık nedeni olan cismin türü belirlenir. Parçalamaya uygun bir cisim mi ? incelenir
 • Daha sonra robot adı verilen cihaz ile tıkanıklık açma çalışmasına başlar
 • Tıkanıklık açıldıktan sonra kamera tekrar gider içine gönderilerek, farklı bir sorun olup olmadığı kontrol edilir.

Robot ile Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Robot adı verilen kanal açma makinesi kullanmadan önce kameralı sistem ile tıkalı olan tuvalet gideri görüntülenir. Burada dikkat edeceğiniz üzere tek bir cihaz ile tıkanıklık açılamamaktadır. Bu nedenle evinize tesisatçı çağırdığınızda tüm bu teknolojik cihazların ellerinde olup olmadığını sorunuz.

 • Robot cihaz kullanmadan önce kamera ile tıkanıklığın yeri ve tıkanıklığa sebep olan cisim belirlenir.
 • Cismin parçalanabilen veya parçalanmayan bir cisim olup olmadığı tespit edilir. Burada robot cihazın ucuna uygun aparat takılması için bu önemlidir.
 • Parçalanabilecek bir cisim ise robot cihazın ucuna ona uygun bir aparat takılır.
 • Daha sonra gider içine gönderilen robot cihazın parçalayıcı ucu ile cisim parçalanır ve tıkanıklık açılır.
 • Eğer ki tıkanıklığa sebep olan şey tuvalet kağıdı, sabun, kıl gibi faktörler ise robot cihazın ucuna ona göre aparat takılır.
 • Parçalanamayan cisimler robot cihazın ucuna dolanarak geri çekilir ve tıkanıklık açılmış olur.

Bazen de tıkanıklığa sebep olan durum, tesisat borularının yeterli eğimde olmamasından kaynaklı olabilir. Bu durumda robot cihaz burada hiçbir fayda sağlamaz. Bunun için yapılacak tek şey, pimaş boruların değiştirilmesi ile olur.

TIKLA ARA
WhatsApp